Naszym dzisiejszym zadaniem będzie przybliżenie Waszym dzieciom pojęcia czasu. Liczenie czasu na zegarze nie jest tak naturalnym procesem jak dodawanie czy odejmowanie, dlatego niektórym dzieciom długo zajmuje zrozumienie tego abstraktu. To „zjawisko“ uważam za bardzo intrygujące, jednak te rozważania zostawimy filozofom lub psychologom, a my spróbujemy ułatwić dzieciom opanowanie obsługi zegarka. Zajmie nam to trochę dłużej, niż zwykle, ale warto.

CZAS

czyli obsługa zegarka dla początkujących

Im szybciej dziecko nauczy się obsługiwać zegarek, tym szybciej będzie potrafiło wejść w otaczającą go rzeczywistość (drugim pytaniem na dziś jest to, czy ono faktycznie chce wejść w ten świat „czasu zegarkowego“, czasu planowania, organizowania...). Kiedy w szkole przychodzi czas na naukę o datach i zegarze, dzieci często wykonują makiety zegarów ściennych. Proponuję, byście to samo zrobili w domu, bo taki zegar zapoczątkuje w głowie dziecka cały proces poznawania czasu. W domu będziecie mieli okazję ten proces spokojnie kontynuować. Dodam jeszcze, że w odczuciu dziecka ten zegar będzie ważny, bo będzie zrobiony z rodzicami, w domu i będzie działał (w przeciwieństwie do tego szkolnego, z kartonu). Warto to zrobić.

Domino. Możecie zaprojektować z dziećmi takie zegary, jakie tylko się Wam wymarzą. Ja proponuję Wam zegar domino :) Cały blog poświęcony jest temu, żeby budować w dziecku dobre emocje związane z matematyką. Także dziś zaczniemy od zwykłej gry w domino, w zaciszu domu, dla przyjemności. Kiedy już rozegraliście kilka partii domino z Waszym dzieckiem, zaproponujcie inną zabawę. Zacznijcie dodawać do siebie kropki narysowane na kostkach. „O, zobacz, Wojtuś. Wylosowałem sobie tę kostkę. Po jednej stronie kostki mam 5 oczek, a po drugiej 2. Ile jest oczek na całej kostce?“ Zasłaniajcie sobie wzajemnie oczy, będzie ciekawiej. Dobrym pomysłem jest też poproszenie dziecka, żeby na chwilę wyszło z pokoju, schowanie w tym czasie kilku kostek domino, żeby dziecko musiało je znaleźć. Jak znajdzie – liczy kostki. Jak znajdzie dwie kostki w jednym miejscu – to musi dodać oczka z obu kostek. Dzieci bardzo lubią szukać schowanych rzeczy, na tym polega nasza sztuczka. Pamiętacie zabawę „ciepło-zimno“? Czasem chowam w klasie kartki z trudnymi zadaniami. Dzieci są wtedy tak uradowane szukaniem, że po znalezieniu zadań, wykonują je z dużym entuzjazmem, nie dostrzegając, że te zadania są często trudne :)

Kiedy nasze kostki domino są już „naładowane“ pozytywnymi emocjami, czas wziąć się za zegar. Na internecie można znaleźć propozycje wykonania takiego zegara.

zegar-domino

jak-zrobic-zegar-domino

Kiedy grę w domino mamy za sobą, a zegar wisi dumnie na ścianie… Dobrze będzie wyjaśnić dziecku, jak się go używa.

„Nasz zegar ma dwie wskazówki (lub trzy, jeśli macie też sekundnik). Długą i krótką. Długa wyznacza godziny, krótka minuty.“ … Nie muszę opisywać tego, jak odczytujemy godziny, na pewno sami dacie radę to wyjaśnić swoim dzieciom. :D Podpowiem Wam, że starsze rodzeństwo również potrafi skutecznie wytłumaczyć coś młodszej siostrze lub bratu. Mamy wtedy do czynienia z wychowawczym win-win, bo starszak uczy się wyjaśniać, a to jest niesamowicie trudne. O nauce pomiędzy rodzeństwem będzie niedługo cały wpis.

Wykorzystujcie każdą możliwą okazję, żeby dziecko musiało skorzystać z zegarka!

„Wojtusiu, zupa ma się gotować jeszcze 10 minut. O której godzinie muszę ją wyłączyć?“

„Twój kolega przyjdzie o 16.30. Ile czasu zostało Ci do tego momentu?“

„Nasz biedny kot siedział w domu tyle godzin sam. Skoro wyszliśmy o 7.30, a wróciliśmy o 15.15, to ile dokładnie na nas czekał?“

„Do babci i dziadka jedziemy 2 godziny, wyjeżdżamy o 15.00. Zadzwoń do babci i powiedz, o której będziemy na miejscu, proszę.“

Jeśli dziecko ma problemy mimo to, to wtedy zadajemy te same pytania i pomagamy odpowiedzieć: „… zobacz, kiedy duża wskazówka przejdzie z tego miejsca do tego to mija pół godziny, czyli 30 minut.“ Pokazywanie palcem z jednoczesnym mówieniem, co się dzieje na tarczy zegara, musi w końcu przynieść oczekiwany rezultat.

KORZYŚCI

Zyskaliście designerski zegar ścienny i dodatkowo pomogliście dziecku zrozumieć jego funkcjonowanie. Ponadto spędziliście dużo czasu razem, macie pamiątke na całe życie, a Wasze dziecko uczy w szkole inne dzieci, jak odczytać godzinę :)

NOTA BENE

Jeśli podczas zabawy dominem dziecko będzie dodawać oczka z dwóch kostek poprzez kolejne liczenie ich, zamiast podanie gotowej odpowiedzi, to pozwólcie mu na to. Może dodawać w ten sposób bardzo długo i o to też bądźcie spokojni. Prędzej czy później nauczy się, że 5 i 3 to po prostu 8, ale jeśli chce to może sobie liczyć „pięć, sześć, siedem, osiem“ jak długo chce.